Blog

Zbiorniki przeciwpożarowe - sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w razie pożaru

Ochrona przed pożarem jest priorytetem, zwłaszcza tam, gdzie ryzyko wystąpienia tego niebezpiecznego zjawiska jest większe. Zbiorniki p.poż. są jednym z kluczowych elementów systemu bezpieczeństwa, mającego na celu skuteczne zarządzanie sytuacją w przypadku wybuchu ognia.

Szukasz odpowiedniego zbiornika ppoż na bezpieczne przechowywanie wody gaśniczej? Sprawdź naszą ofertę zbiorników używanych. W Agrotex mamy zbiorniki pitnej wody, nierdzewne zbiorniki stalowe i wiele innych. Zapraszamy do kontaktu.

Czym są zbiorniki ppoż?

Zbiorniki przeciwpożarowe to specjalistyczne konstrukcje służące do przechowywania wody, która jest wykorzystywana w przypadku pożarów. Ich głównym celem jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody gaśniczej, która może być wykorzystana przez straż pożarną lub inne służby ratownicze. Zbiorniki te są niezbędnym elementem infrastruktury przeciwpożarowej, zarówno w przypadku obiektów przemysłowych, jak i budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej.

W zależności od potrzeb i specyfiki danego obiektu, zbiorniki p.poż. mogą mieć różne pojemności, kształty oraz być wykonane z różnych materiałów. Ważne jest, aby zbiornik spełniał wymagania norm i przepisów przeciwpożarowych, a także był odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami czy korozją.

Dwóch strażaków w ubraniach ochronnych rozpyla wodę ze zbiornika ppoż
Magazynowanie wody gaśniczej to ważny element zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Zastosowanie zbiorników przeciwpożarowych

Zastosowanie zbiorników tego typu obejmuje szeroki wachlarz możliwości, gdyż są one niezbędnym elementem systemów przeciwpożarowych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zastosowań zbiorników przeciwpożarowych:

 • Obiekty przemysłowe: w zakładach produkcyjnych, magazynach czy elektrowniach, gdzie istnieje zwiększone ryzyko pożaru, są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej ilości wody.
 • Budynki mieszkalne i biurowe: w przypadku wysokich budynków, są często instalowane na dachach lub w innych strategicznych miejscach, aby zapewnić dostęp do wody na wszystkich kondygnacjach.
 • Obiekty użyteczności publicznej: szkoły, szpitale, centra handlowe czy hotele również wymagają zbiorników, aby chronić życie i mienie w przypadku pożaru.
 • Infrastruktura transportowa: lotniska, stacje kolejowe, tunele czy mosty są również narażone na pożary, dlatego zbiorniki są tam instalowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa podróżnych i pracowników.
 • Obiekty sportowe i rekreacyjne: stadiony, baseny, parki rozrywki czy kina również wymagają zbiorników ppoż, aby chronić uczestników imprez oraz infrastrukturę przed pożarem.

Warto wspomnieć, że zbiorniki ppoż mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak pompy przeciwpożarowe, króćce ssawne czy systemy monitorowania poziomu wody. Dzięki temu, w przypadku pożaru, służby ratownicze mają szybki i łatwy dostęp do wody, co może znacząco wpłynąć na skuteczność działań gaśniczych.

Duże stalowe zbiorniki
Zbiornik stalowy 50m3 na wodę

Zalety stalowych zbiorników ppoż

Stalowe zbiorniki przeciwpożarowe to jedna z popularnych opcji wyboru wśród różnych rodzajów zbiorników stosowanych w celu magazynowania wody gaśniczej. Wybierając zbiorniki przeciwpożarowe stalowe, warto zwrócić uwagę na ich zalety i wady, a także proces produkcji, który wpływa na jakość i trwałość tych konstrukcji. Zbiorniki stalowe zewnętrzne powinny być także odporne na działanie czynników atmosferycznych takich jak mróz, deszcz i wiatr.

Zalety zbiorników technologicznych ze stali obejmują:

 • Wytrzymałość: stal jest materiałem o wysokiej wytrzymałości, co przekłada się na długą żywotność zbiorników.
 • Odporność na korozję: są często pokrywane powłokami antykorozyjnymi, co zabezpiecza je przed rdzewieniem np. zbiornik ocynkowany.
 • Łatwość montażu: są łatwe w montażu, co przyspiesza proces instalacji.
 • Możliwość dostosowania: mogą być produkowane na zamówienie, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb klienta.

Proces produkcji stalowych zbiorników zaczyna się od cięcia i formowania blach stalowych, które następnie są spawane, aby utworzyć szczelne i wytrzymałe konstrukcje. Następnie są poddawane procesowi malowania lub powlekania powłokami antykorozyjnymi, aby zapewnić ich długotrwałą ochronę przed korozją. W zależności od potrzeb klienta, stalowe zbiorniki na wodę mogą być również wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak pompy przeciwpożarowe, króćce ssawne czy systemy monitorowania poziomu wody.

Zbiorniki wewnętrze i zewnętrzne oraz podziemne i naziemne

Ze względu na umiejscowienie zbiornika w budynku, wyróżniamy zbiorniki przeciwpożarowe wewnętrzne oraz zewnętrzne - instalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, w zależności od potrzeb i specyfiki obiektu. Niezależnie od zastosowania, zbiorniki te muszą spełniać wymagania techniczne, konstrukcyjne oraz materiałowe, aby zapewnić skuteczną ochronę przed pożarem.

Zbiorniki magazynowania wody dzielą się również na naziemne i podziemne:

 • zbiornik przeciwpożarowy podziemny - rozwiązanie, które pozwala na skuteczne magazynowanie wody, jednocześnie minimalizując wpływ na otoczenie i estetykę terenu. Są często wykonane z materiałów takich jak żelbet, stal czy tworzywa sztuczne. Ich konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby zapewnić szczelność i trwałość, nawet w trudnych warunkach gruntowych. Zbiorniki te są zwykle wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak włazy, króćce ssawne oraz systemy wentylacji.
 • zbiornik p.poż. naziemny - powinny być odporne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, tak aby szczelność i działanie zbiorników pozostały niezakłócone. Ważnym aspektem jest ich pojemność, która powinna być dostosowana do potrzeb obiektu oraz lokalnych przepisów przeciwpożarowych.
Duży stalowy zbiornik poziomy
Zakup używanego zbiornika p.poż. to sposób na oszczędność przy jednoczesnym dbaniu o bezpieczeństwo i ekologię.

Planowanie zbiorników przeciwpożarowych - wskazówki

Podczas planowania zbiorników ppoż, jednym z pierwszych kroków jest określenie wymagań dotyczących pojemności zbiornika. Pojemność zbiornika powinna być dostosowana do potrzeb obiektu oraz lokalnych przepisów przeciwpożarowych. Zbiorniki przeciwpożarowe z certyfikatem to gwarancja bezpieczeństwa i szczelności konstrukcji. Warto również uwzględnić możliwość rozbudowy obiektu w przyszłości, co może wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania na przechowywanie wody gaśniczej.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybór materiału, z którego zostanie wykonany. Materiał powinien być odporny na korozję, wytrzymały oraz łatwy w utrzymaniu. Najpopularniejsze materiały to stal, żelbet oraz tworzywa sztuczne. Wybór materiału zależy od wielu czynników, takich jak pojemność zbiornika, warunki atmosferyczne czy wymagania klienta.

Ważnym aspektem planowania zbiorników ppoż jest również lokalizacja zbiornika. Zbiornik może być zainstalowany na powierzchni ziemi (naziemny), poniżej poziomu gruntu (podziemny) lub wewnątrz budynku (wewnętrzny). Wybór lokalizacji zależy od dostępności miejsca, warunków terenowych oraz wymagań przepisów przeciwpożarowych.

Podczas planowania zbiorników na wodę, warto również uwzględnić dodatkowe elementy, które mogą zwiększyć funkcjonalność zbiornika. Zbiornik technologiczny wody może wymagać takich elementów jak: pompy przeciwpożarowe, króćce ssawne, systemy monitorowania poziomu wody czy zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Wybór dodatkowych elementów zależy od indywidualnych potrzeb oraz wymagań obiektu.

Jeśli chodzi o kwestie finansowe inwestycji w zbiornik technologiczny, warto zastanowić się nad opcją kupna używanego zbiornika ppoż. Szeroki wybór tego typu zbiorników w Agrotex pozwala wybrać nie tylko pojemność zbiorników stalowych, ale i dodać wyposażenie zbiornika dostosowane do wymagań technicznych.

Podsumowanie

Podsumowując, zbiorniki przeciwpożarowe są niezbędnym elementem infrastruktury przeciwpożarowej, zarówno w przypadku obiektów przemysłowych, jak i budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej. Szczelność takiego zbiornika to zwiększone bezpieczeństwo, oraz ułatwienie służbom publicznym ochrony ludzi i mienia w razie wybuchu pożaru.