Blog

Zakup używanego zbiornika: na co zwrócić uwagę

Zakup używanego zbiornika, niezależnie od tego, czy jest to zbiornik stalowy, kwasoodporny czy plastikowy, może być strategiczną decyzją dla przedsiębiorstw, rolników i osób potrzebujących dużej pojemności do przechowywania wody, deszczówki czy szukajacych zbiornika używanego paliwa. Jednakże, wraz z możliwymi korzyściami wynikającymi z niższych kosztów zakupu, pojawia się także ryzyko związane z jakością, stanem technicznym oraz historią użytkowania takiego zbiornika. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem ostatecznej decyzji zakupowej.

Szukasz zbiornika używanego spełniającego Twoje wymagania? Oferujemy zbiorniki ze stali kwasoodpornej, zbiorniki na wodę pitną, zbiorniki przeciwpożarowe oraz wiele innych rodzajów zbiorników. Zapewniamy transport zbiorników na terenie całej Europy. Skontaktuj się z nami.

Inspekcja Stanu Technicznego

Przed podjęciem decyzji o zakupie używanego zbiornika konieczne jest dokładne przeanalizowanie jego stanu technicznego. Można dokonać wizualnej inspekcji zbiornika, sprawdzając czy nie ma widocznych uszkodzeń, korozji czy wycieków. Szczególną uwagę należy zwrócić na spawy oraz uszczelki, które mogą ulegać zużyciu w wyniku upływu czasu lub niewłaściwego użytkowania. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne naprawy, jakie mogły być przeprowadzone, i ich jakość.

Czarny stalowy zbiornik na paliwo stoi na betonowym placu w pozycji poziomej
Używany zbiornik dwupłaszczowy na paliwo

Materiał Konstrukcyjny

Wybór odpowiedniego materiału konstrukcyjnego zbiornika jest kluczowy z punktu widzenia planowanego zastosowania. Zbiorniki dostępne są w różnych materiałach, w tym stal, kwasoodporne stopy czy tworzywa sztuczne. Stalowe zbiorniki charakteryzują się wytrzymałością i są często stosowane w przemyśle, podczas gdy zbiorniki z tworzyw sztucznych mogą być lepszym wyborem jeśli zalezy nam na stosunkowo lekkich gabarytach. W przypadku substancji chemicznych warto upewnić się, że zbiornik wykonany jest z odpowiedniego materiału, który jest odporny na reakcje chemiczne. Zbiorniki kwasoodporne są specjalnie zaprojektowane i wykonane z materiałów, które są odporne na działanie kwasów oraz innych agresywnych substancji chemicznych. Są szeroko wykorzystywane w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym oraz innych branżach, gdzie konieczne jest bezpieczne przechowywanie i transport agresywnych substancji. Zbiorniki ze stali kwasoodpornej są projektowane z uwzględnieniem surowych norm i standardów bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczne przechowywanie i manipulację substancjami chemicznymi. Ich zastosowanie pomaga w minimalizacji ryzyka uszkodzeń oraz wypadków związanych z przetwarzaniem i magazynowaniem niebezpiecznych substancji.

Dostosowywanie zbiorników

Piaskowanie, nakładanie powłok czy mocowanie dodatkowe wyposażenia do zbiornika to usługi oferowane przez sprzedawców zbiorników używanych takich jak Agrotex. Umozliwia to dostosowanie zbiornika do potrzeb klienta, a także wzmocnienie jego konctrukcji czy odporności na warunki zewnętrzne tym samym przedłużając jego żywotność, niezależnie czy kupujemy zbiornik na deszczówkę czy na paliwo.

Zbiornik ze stali nierdzewnej o pojemnosci 15000l leży na brukowym placu
Zbiornik 15m3 ze stali nierdzewnej

Transport zbiornika

Przed dokonaniem zakupu warto przemyśleć logistykę transportu i montażu zbiornika na miejscu przeznaczenia oraz zadbać o to, aby dysponować odpowiednim sprzętem oraz kwalifikowaną obsługą, która zapewni bezpieczny transport i właściwe zainstalowanie zbiornika. Należy także uwzględnić koszty związane z transportem oraz ewentualnym demontażem istniejących instalacji.

Certyfikaty i standardy bezpieczeństwa

W zależności od planowanego zastosowania, istnieją specyficzn atesty i standardy bezpieczeństwa, których zbiornik może podlegać. Przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, że zbiornik spełnia wszystkie wymagane normy i przepisy, zapewniając tym samym bezpieczne i zgodne z obowiązującymi przepisami przechowywanie substancji. Można zapytać sprzedającego, czy zbiornik posiada wszelkie niezbędne certyfikaty potwierdzające jego jakość i zgodność z normami bezpieczeństwa.

Długi czarny zbiornik stalowy o pojemnosci 100000l przypięty pasami do naczepy transportowej
Zbiornik przeciwpożarowy 100000l z atestem szczelności

Historia Użytkowania

Dokładne poznanie historii użytkowania zbiornika może być niekiedy istotne. Warto dowiedzieć się, do jakich celów zbiornik był wcześniej wykorzystywany oraz czy był używany do przechowywania substancji chemicznych lub innych potencjalnie szkodliwych materiałów. Istnieje ryzyko, że pozostałości tych substancji mogą wpłynąć na jakość przechowywanych w przyszłości substancji oraz bezpieczeństwo użytkowania zbiornika. Można także zasięgnąć informacji od sprzedającego w celu uzyskania bardziej szczegółowej wiedzy na temat historii zbiornika.

Zakup używanego zbiornika może być atrakcyjną opcją, pozwalającą zaoszczędzić na kosztach zakupu. Jednakże, aby uniknąć potencjalnych problemów i zagrożeń, konieczne jest dokładne przeanalizowanie każdego aspektu związku z zakupem takiego zbiornika. Inwestycja w odpowiedni zbiornik może przynieść długoterminowe korzyści w postaci bezpiecznego i efektywnego przechowywania substancji oraz minimalizacji ryzyka awarii.