Blog

Etapy odnawiania zbiorników używanych

Znalezienie używanego zbiornika o odpowiadających nam parametrach, dopasowanego gabarytowo oraz z odpowiednim wyposażeniem może być nie lada wyzwaniem. Idealnym rozwiązaniem w takim wypadku stają się usługi modernizacyjne zbiorników, które sprawiają, że używane zbiorniki mogą zmienić pole użytkowania lub nabrać zupełnie nowych właściwości. Przyjrzyjmy się kolejnym etapom przywracania używanych zbiorników do użytku.

W ofercie Agrotex znajdziesz zbiorniki używane po renowacji do użytku przemysłowego i nie tylko. Zbiorniki przeciwpożarowe, kwasoodporne i inne – sprawdź, co możemy Ci zaproponować.

Usuwanie rdzy i zanieczyszczeń

Usuwanie efektów korozji ze zbiorników stalowych jest kluczowym etapem procesu odnowy zbiorników przemysłowych i nie tylko. Podczas tego procesu wykorzystywane jest między innymi piaskowanie dzięki któremu usuwane są warstwy rdzy, farby, oraz inne zanieczyszczenia z powierzchni. Zabieg ten nie tylko poprawia estetykę, ale przede wszystkim przygotowuje powierzchnię do dalszych zabiegów, takich jak nakładanie nowych powłok ochronnych czy malowanie. Skrupulatne usunięcie rdzy i zanieczyszczeń pozwala zapobiec dalszemu postępowi korozji oraz zapewnia solidną podstawę dla kolejnych etapów odnowy stalowego zbiornika.

Biały zbiornik poziomy o pojemności 50m3
Używany zbiornik LPG 50m3

Naprawa i wzmacnianie konstrukcji używanego zbiornika

Proces ma na celu przywrócenie integralności i wytrzymałości struktury zbiornika, aby mógł on spełniać wymagane normy przeznaczenia. Przeprowadzana jest szczegółowa analiza stanu zbiornika i identyfikowane są wszelkie uszkodzenia, pęknięcia czy wycieki. Dzięki temu można zastosować różne techniki naprawcze, takie jak spawanie, lutowanie czy klejenie, w celu przywrócenia funkcjonalności konstrukcji. Dodatkowo, jeśli konieczne jest jej wzmocnienie, stosowane są odpowiednie materiały i techniki, które zwiększają wytrzymałość oraz stabilność. Naprawa i wzmacnianie konstrukcji zbiornika zapewniają nie tylko jego długotrwałą eksploatację, ale również bezpieczeństwo oraz zgodność z najwyższymi standardami przemysłowymi. Jest to ważne zwłaszcza w przypadkach, gdzie szczelność zbiornika wymaga odpowiedniej certyfikacji np. w przypadku zbiorników przeciwpożarowych.

Błyszczący niebieski zbiornik poziomy znajdujący się na placu
Zbiornik zewnętrznie pomalowany farbą poliuretanową.

Powłoki antykorozyjne i malowanie

Po dokładnym przygotowaniu powierzchni zbiornika poprzez usunięcie rdzy i zanieczyszczeń, nakładane są na nią farby przywracające estetykę i spełniające funkcje ochronne a w przypadku zbiorników stalowych - specjalistyczne powłoki antykorozyjne. Te innowacyjne materiały, często oparte na technologiach epoksydowych czy poliuretanowych, tworzą trwałą i odporną na korozję barierę ochronną, chroniącą metal przed działaniem wilgoci, chemikaliów czy promieniowania UV. Dodatkowo, wybór odpowiedniej powłoki może być dostosowany do konkretnych warunków eksploatacyjnych oraz wymagań klienta, zapewniając optymalną ochronę przez wiele lat. Dzięki powłokom antykorozyjnym, zbiorniki używane stają się bardziej trwałe, odporne na uszkodzenia oraz przygotowane do długotrwałej eksploatacji w różnorodnych warunkach środowiskowych.

Mieszadło stalowe we wnętrzu zbiornika stalowego
Mieszadło może stanowić dodatkowe wyposażanie zbiornika przemysłowego.

Montaż dodatkowego wyposażenia do zbiornika

Montaż wyposażenia stanowi istotny etap procesu odnowy używanych zbiorników przemysłowych, mający na celu zwiększenie ich funkcjonalności oraz dostosowanie do specyficznych potrzeb klienta. Na dodatkowe wyposażenie mogą składać się takie elementy jak:

  • płynowskazy,
  • przyłącza zbiornika,
  • urządzenia grzewcze,
  • króćce wlotowe i wylotowe
  • drabinki
Dodatkowe wyposażenie może być również dedykowane do konkretnych zastosowań, takich jak transport czy magazynowanie określonych substancji. Montaż nowych systemów i urządzeń nie tylko poprawia wydajność i efektywność zbiornika, ale także podnosi jego wartość użytkową oraz zapewnia większą kontrolę nad procesami przemysłowymi.